Anticoncepţionalele ar putea reduce densitatea osoasă

1 2 jpg jpeg

pot afecta s─ân─âtatea

, se arat─â ├«ntr-un studiu recent realizat de oamenii de ┼čtiin┼ú─â americani de la Institutul "Goup Health Research". ├Äns─â gradul de afectare depinde de v├órsta femeii ┼či de doza de hormoni con┼úinut─â de pilul─â, iar efectele pot fi observate dup─â doi ani de la administrarea acestora, spun cercet─âtorii. "Hormonii sunt un component esen┼úial pentru s─ân─âtatea oaselor, iar anticoncep┼úionalele sunt o surs─â major─â de hormoni", explic─â Delia Scholes, unul dintre cercet─âtori. Riscul femeii de a suferi fracturi la b─âtr├óne┼úe este influen┼úat de masa osoas─â construit─â din adolescen┼ú─â ┼či p├ón─â ├«n jurul v├órstei de 20 de ani. ├Än cadrul studiului s-a analizat nivelul masei osoase a 301 de fete cu v├órsta cuprins─â ├«ntre 14 ┼či 18 ani ┼či a altor 305 femei (19-30 de ani). Dup─â doi ani, femeile care luaser─â zilnic o pilul─â contraceptiv─â de 30-35 micrograme aveau o mas─â osoas─â cu 1% mai mic─â dec├ót cele care nu luaser─â deloc anticoncep┼úionale. Speciali┼čtii recomand─â femeilor ca atunci c├ónd ├«┼či aleg anticoncep┼úionalele ca metod─â contraceptiv─â s─â ┼úin─â cont ┼či de posibila influen┼ú─â a acestora asupra s─ân─ât─â┼úii oaselor.