Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) a cerut scoaterea de pe piaţă a tetrazepamului.

Medicamentele care conţin tetrazepam sunt recomandate în cazul contracturii musculare, pentru relaxarea muşchilor, mai ales la nivelul sptelului şi gâtului.

Graţie proprietăţilor miorelaxante, tetrazepamul, medicament care face parte din clasa benzodiazepinelor, este recomandat mai ales în bolile reumatice.

În comunicatul emis luni de Agenţia Europeană a Medicamentului se specifică faptul că acest medicament ar putea da reacţii cutanate potenţial grave.

Printre posibilele efecte secundare ale tetrazepamului se numără hipersensibilitatea medicamentoasă, sindromul Stevens-Johnson (manifestat prin erupţii pe piele şi pe mucoase şi prin febră mare) şi sindromul Lyell (care are ca simptom erupţia cutanată asemănătoare cu o arsură).

De asemenea, printre alte reacţii secundare posibile ale tetrazepamului au fost semnalate efectele neurologice şi psihiatrice.

Până la o reevaluare a acestui produs, medicii recomandă folosirea unor medicamente alternative.